13 ноември 2024 г.

Какво трябва да знаем за регистрацията на фирма?

Вижте основните въпроси, които трябва да бъдат решени преди регистрацията на фирма.

Александра Тенева
Александра Тенева@alexandra-teneva

Когато решите да регистрирате фирма, има няколко неща, които трябва да обмислите добре преди да задвижите процеса по регистрация. В настоящата статия ще се спрем на основните, а именно:

1. Име на фирмата – името се изписва на български език и на чужд език (латиница). Хубаво е да си подготвите няколко варианта, ако първият, на който сте се спрели, е зает. Може да проверите дали дадено име е свободно в сайта на Търговския регистър на ето този линк.

2. Правна форма за регистрация – тъй като това е една доста обширна тема сме я разгледали в повече детайли в отделна статия. Там ще видите описани различни опции сравнени според основни аспекти и характеристики.

3. Седалище и адрес на управление – тук се изисква да се впише населеното място (седалището) и точния адрес, от където се управлява дейността на дружеството. Посоченият адрес се използва главно с цел комуникация, тъй като въпреки дигитализирането, изпращането на писма на хартиен носител все още е актуално. Този начин на кореспонденция е все по-рядко използван, но някои държавни институции продължават да прибягват до него, затова е особено важно адресът да е актуален, тъй като писмата, които получавате от тях могат да са свързани със законови изисквания и срокове. Има възможност да се посочи и конкретен Адрес за кореспонденция с НАП на територията на страната, което пояснения позволява разлика между двата адреса – един на управление и друг за кореспонденция. Може да се използва адрес на собственик или на офис, ако дружеството има такъв.

Освен това седалището е от значение за определянето на местната подсъдност. С други думи, ако се води едно дело срещу фирмата, седалището е определящо за това кой съд ще бъде компетентен да разгледа въпросното дело.

4. Предмет на дейност – описва се на първо място основната дейност на дружеството и след нея се допълват всички второстепенни дейностти заедно с необходимите пояснения към тях. Тъй като по закон, ако дейността на фирмата се промени, трябва да се подаде заявление в Търговския регистър за промяна в обстоятелствата, което коства време и средства, в практиката доста често описанието включва много на брой разностранни дейности, които не са директно свързани с реалната дейност на фирмата и завършва с подобен текст – „и всякакви други дейности и услуги, незабранени със закон”.

5. Основна дейност по НКИД – това не е задължително обстоятелство за вписване в Търговския регистър и се приема за подточка на предмета на дейност. Въпреки това е важно да се избере най-подходящия код от Националната класификация на икономически дейности, тъй като той се използва занапред в много други документи и декларации, подавани към държавните институции. Тук ще намерите информация за цялата класификация и ще можете да изберете най-подходящия код за вас.

6. Дялове на съдружниците – ако фирмата представлява съдружие, то трябва преди учредяването ѝ да сте се разбрали в какво съотношение да бъдат дяловете на различните съдружници. Тези дялове съответстват пропорционално на внесения уставен капитал, напр. ако дружеството има капитал от 1000лв внесен от трима собственика по следния начин 200лв (собственик 1), 300лв (собственик 2) и 500лв. (собственик 3), то техните дялове са съответно 20% (собственик 1), 30% (собственик 2) и 50% (собственик 3). На база тези дялове се определя правото на глас, отговорността към кредитори и собствеността в дружеството на всеки от съдружниците.

7. Избор и права на управителите – собственикът/-ците на фирмата имат задължение да посочат управител/-и като това могат да бъдат те самите, част от тях, ако са повече от един, или съвсем независими хора. В малкия и среден бизнес управителите обикновено са самите собственици, но това не е задължително. Управителите имат много права касаещи дружеството като напр. ежедневни решения за дейността, представляване на дружеството пред трети лица, сключване и прекратяване договори със служители и партньори, вписванене на подлежащи на вписване решения в Търговския регистър, други. Затова изборът на управител/-и е от изключителна важност.

Посочва се и Начин на представляване – „заедно“ или „заедно и поотделно“. Избирайки „заедно“ се ограничат правомощията на управителите, тъй като съгласието на всички е небходимо за решаване на всеки вид въпрос свързан с дружеството. От друга страна това може да създаде и неудобство, тъй като е в сила и за незначителни действия. „Поотделно“ дава правомощия на всеки от управителите самостоятелно да взима решения, да сключва договори, да продава имущество, т.н. В Търговския закон ясно е описано, че ограниченията в представителната власт на управителите са изключително малко. В последно време се среща в Търговския регистър посочване на точни действия и решения, за които трябва съгласието на всички управители и такива, за които еднолично съгласие е достатъчно. Това има тежест на договореност между собствениците и управителите, но е много спорен въпроса относно действието по отношение не трети лица. Поради тази причина е от изключителна важност на първо място доверието, което имате към управителите, тъй като те имат голяма власт в управлението на дружеството.

8. Капитал - трябва да решите какъв ще бъде уставния капитал на фирмата. Минималният изискан капитал за регистрация на ЕООД и ООД е 2лв., а на АД е 50 000лв. Целта на този капитал е да покрие разходите на бизнеса до момента, в който той ще започне да генерира начални приходи и да се самоиздържа. Капиталът се внася в специална набирателна сметка, която се открива в банка по ваш избор и след регистрацията на фирмата се прехвърля в обикновена разплащателна сметка на името на фирмата. След този момент вие може да използвате средствата за плащане на фирмени разходи от всякакво естество.

Друго, което е важно да имате предвид, че вие като физичеко лице носите материална отговорност към кредиторите на дружеството до размера на внесения от вас капитал при по-голяма част от правните форми на регистрация на дружество, но може отговорността да бъде и неограничена. Повече информация има в посочената по-горе статия.

Необходимите документи за регистрация на фирма са описани на сайта на Търговския регистър ето тук . Те ще бъдат подготвени за вас от лицето, което ще подаде искането. Вие трябва да сте взели решения относно описаната информация по-горе и те ще я попълнят за вас в подготвените бланки за целта. Разбира се трябва да прочетете внимателно всички документи, върху които се подписвате преди това.

Искането за регистрация може да се подаде онлайн или на място, за което не е нужно вашето присъствие. От вас се изисква да отидете в клон на избрана от вас банка за откриване на набирателна сметка и да внесете капитала, да заверите част от документите при нотариус, другите само да ги подпишете и да предоставите всичко необходимо, за да се прикачи към искането. Разходите за откриване на сметка са около 10-20лв в зависимост от банката, а при нотариус са от порядъка на 6лв. за спесимен, но ако се заверява учредителен протокол или се изискват допълнителни документи, тогава нотариалните такси са по-високи. Останалата част от заплащането за регистриране на фирма включва подаването на заявлението, за което има държавна такса от 55лв., ако е онлайн или 110лв. ако е на място, плюс труда за извършената услуга, което вече е доста относително.

Обикновено безпроблемната регистрация отнема 2-3 дни, след което получавате ЕИК и може да започнете дейност. Желаем ви успех!

<- Обратно към блога